Klimatyzacje do domu i biura – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 23 a 27°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były wyższe niż 8°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, przez co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne należy zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzacji. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten typ klimatyzatora można kupić także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz usunięcie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy na rok, aby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna także od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich montażem, oferuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to specjaliści, ale także bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu ma wpływ wiele czynników. To nie tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać także przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.