Kostka brukowa na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zepsuła się za szybko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale również najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i niedrogich tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie kształtu znacznie usprawnia nałożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast pełna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, kiedy potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej również można dopasować do swoich możliwości finansowych biorąc pod uwagę dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi lub nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami i rosną, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony w poprawny sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały i żeby spełniał swoje funkcje przez długi czas. Należy unikać pozostawiania obszernych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary wypełnić mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Co więcej zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych form lub stempli. Taką metodą możemy uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu można dopasować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na niszczenie i pogodę. Bez problemu można utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Układanie kostki

Komentarze są wyłączone.