Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest popularne, ponieważ wyróżniają ją wspaniałe parametry termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych surowców stosowanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą zaletą, według której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest praktyka aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega i układa się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i układać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Porządnie nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową i cechami, dlatego pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest głównie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wnętrz. Świetnie sprawdzi się także do ocieplania natryskowego stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR da się też położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, aby przed natryskiem powierzchnia została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  W ten sposób zdobywamy przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. By wykonać natrysk poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia inność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie wodoodporna. Z uwagi na to tak często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na działanie promieni UV, przez co niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka szybko się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest niezwykle przyczepna, więc nie spada na wielu materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności czy właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Co więcej istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy wziąć małą odporność na promienie UV, co prowadzi do następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Izolacje natryskowe Toruń

 

Komentarze są wyłączone.