Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Termiczny kubek idealny dla każdego
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termosy turystyczne – jaki najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się stosowane, nie tylko ze względu na wspaniałe cechy termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przylega i formuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą i cechami, z tego względu są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest z reguły do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się również do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do ocieplania natryskowego zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można też położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed natryskiem powierzchnia były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać natrysk zgodnie ze wskazaniami niezbędne są sprzyjające warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje odrębność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Z uwagi na to tak często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na działanie promieni UV, więc konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i dopasowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie odkształca. Co więcej kluczowe jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej parametrów. Za minus możemy uznać małą odporność na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe

Komentarze są wyłączone.