Ocieplanie natryskowe budynku pianką

Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianką

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest popularne, z uwagi na bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą zaletą, wobec której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest technika nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba przycinać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz właściwościami, z uwagi na co są dobre do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka używana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa najkorzystniejsza jest do izolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się również położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zapewniamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi konieczne są sprzyjające warunki, np. wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR motywuje odrębność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarto-komórkowa ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), więc zupełnie nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z tej przyczyny tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, więc niezbędna będzie specjalna ochrona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera wiele czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa oraz szybko zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest niezwykle przyczepna, więc nie spada na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Bardzo ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Również w tym przypadku da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.