Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Ocieplanie dachu i poddasza
17 września, 2020
E-sklep przygotowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna energooszczędne Toruń

Okna w budownictwie pasywnym

Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na oszczędzanie wydatków na ogrzewania. Tym z najważniejszych elementów wpływających na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze skuteczną termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi mniej więcej 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia efektu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, zwykle to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz dość niską cenę. Żeby jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych oraz aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są przeważnie kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Najczęściej, aby były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich główną zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z tej przyczyny mniej stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy robione są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku domu. Minimalne straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych będzie wyższy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z porządnej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć też o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna dość efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty poświadczające jakość danego produktu. Powinno się zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy oraz tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ świeżego powietrza i nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki wykona pracę solidnie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.