Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspiera zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim efektywną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych mieści się mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę profili okien pasywnych, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie i stosunkowo niską cenę. Aby jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i załączenie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są najczęściej kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, żeby stały się pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z uwagi na to niezbyt często wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zawsze zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty cieplne zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji w ciągu lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie domu albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z montażem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, zyski pochodzące z porządnej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć też o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane okna pasywne niezwykle dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Najlepiej sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również poprawną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Błędny montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania i potrzeby stosowania dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.