Okna Toruń montaż i serwis

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Czym są mosty protetyczne
1 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Czym są okna pasywne?

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspomaga minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi około 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, z reguły to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niską cenę. By okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są zwykle kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, aby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termo izolacji, z tego względu mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach zawsze skupiamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie wnętrza albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z założeniem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski pochodzące z porządnej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Poprawnie zainstalowane okna pasywne bardzo wydajnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Należy sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz surowiec, z którego zostanie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również właściwą wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym celu rozważyć zaangażować fachowca, jaki wykona pracę starannie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, gdzie będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna pasywne Toruń

Komentarze są wyłączone.