Okna w budownictwie pasywnym

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspomaga zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych wchodzi około 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, przeważnie to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz dość niewielki koszt. Aby jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz aplikacja potrzebnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są z reguły wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, aby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termoizolacyjne, z tego względu niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych zazwyczaj skupiamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Minimalna utrata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty ciepła gwarantują pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu zwykłych okien, zyski pochodzące z dobrej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane pasywne okna wydajnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz ochronę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Należy wskazać na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, a porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty popierające klasę danego produktu. Najlepiej zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy i tworzywo, z którego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają spory wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym celu rozważyć wynajęcie profesjonalistę, jaki wykona pracę starannie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok poprawnego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.