Podjazd do domu – z czego budować

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020

Podjazd do domu – z czego budować

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zepsuła się za prędko. By powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale także najwyższej jakości surowców do wykonania podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niedrogich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie kształtu znacznie usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast ogólna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, kiedy zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do swojego portfela z uwagi na znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Największą niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi i przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany we właściwy sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową zaletę, tj. brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że kluczową rolę utrzymuje tutaj ułożenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by pełnił swoje funkcje przez długi czas. Należy unikać tworzenia sporych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką piasku i cementu. Źle rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu można dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Komentarze są wyłączone.