Praca w biurze rachunkowym

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki przez internet
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik do rozwodu
2 września, 2020

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się z wytężonym zapisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad kalkulatorem oraz tajemniczymi wyliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie taki obraz pasuje bardziej do kadru z filmu, niż do sytuacji realistycznej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, odręcznie w ogóle nie konstruuje dodatkowych druków oraz nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

„Buchalteria” jest najistotniejszym wydziałem w każdej firmie, chociażby w takiej sytuacji, gdy jest dokonywana na odległość oraz w związku z tym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej nadrzędnych zadań trzeba zaliczyć: prowadzenie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie badań statystycznych, wpisywanie informacji do systemu księgowego, wyliczanie zobowiązań głównie dla wielorakich instytucji, m in. GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję równocześnie z pozyskiwaniem umiejętności ubiegać się o awans w firmie. Z pewnością najatrakcyjniejszą pracą jest praca głównej księgowej, która nadzoruje ruch zasobów pieniężnych w firmie. Oprócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, kieruje podwykonawcami oraz ma zawsze na oku postęp swego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję ponadto założyć własną działalność gospodarczą, a więc prowadzić swoje biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu jednakże potrzebna jest licencja Ministra Finansów – należy udowodnić wyspecjalizowanie w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (w krótkim czasie po ukończeniu wybranych studiów). Aby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Opracowywanie księgowości wcale nie jest takie łatwe. Należy bezwzględnie znać określone kodeksy, wraz z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obowiązkowo posiadać zatem szeroką wiedzę, ponieważ na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za zasoby finansowe firmy. W przedstawionym przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach potrafią się trochę od siebie różnić). Absolutnie nie chodzi w tym miejscu o pokazanie stopnia magistra, lecz o dostateczną wiedzę. Zaś tej w ogóle nie da się nabyć na pozostałych specjalizacjach. Potem księgowa powinna zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, m. in. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, powinna posiadać dodatkowo umiejętności „wrodzone”, m. in. wnikliwość oraz cierpliwość w realizowaniu wszelakich zobowiązań. Pojedynczy błąd w obliczeniach czasami może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w jakich mamy kontakt z olbrzymim transferem pieniędzy), ale także mniejsze i osoby prywatne. Księgowa może zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z działu sporządzania księgi dochodów oraz rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, tworzenia deklaracji podatkowych, a także projektowania sprawozdań, m. in. dla urzędu skarbowego. Należałoby pamiętać, iż zadaniem osoby zarabiającej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności. Innymi słowy, stopnia magistra jest w takim przypadku koniecznym warunkiem do wykonywania niniejszego zawodu, a praktyczne umiejętności tym, czym powinniśmy zyskać sporą liczbę Klientów.

W ostatnim czasie niezmiernie rozpowszechniona stała się „księgowość online” albo pomoc „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Konsumenci wcale nie muszą wyruszać z mieszkania bądź firmy, żeby ich kwestie zostały dogodnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz odbiera wszelkie materiały na potrzeby wyliczeń. Jest w stanie także pobyć w firmie, której pomaga oraz tam na miejscu wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest dobrym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od wielu lat funkcjonują w takiej specjalności oraz w sumie nie pragną aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego wiąże się jednakże z kilkoma postulatami, m.in. wysokimi kosztami budżetowymi. Koszt założenia oddzielnego biura księgowego zależy najbardziej od lokalizacji, w której miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wynajęcie lokum będzie sporo droższe niż na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, iż przeważającą część papierów można bez problemu załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest rzeczywiście doskonałym wyjściem, szczególnie, jeśli dopiero zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby uruchomienia biura księgowego obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Nie można sugerować Klientom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, które przyuważymy w taryfikatorach innych firm. Taryfikator jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, położeniem biura oraz profilem obsługi. Opracowywanie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Przeważnie tworzy się podział na ilość papierów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odnośnik w tym miejscu

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.