Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

agencja reklamowa toruń projektowanie grafiki projektowanie logo toruń
Dobra strona internetowa jest wizytówką firmy
12 kwietnia, 2017
dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Dochodzenie odszkodowań za wypadki
13 kwietnia, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość wielu osobom kojarzy się z czasochłonnym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi obliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie taki obraz pasuje trochę do kadru z filmu, niż do sytuacji prawdziwej. W zasadzie księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, odręcznie w ogóle nie konstruuje jakichkolwiek rachunków oraz stąd nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Rachunkowość jest najważniejszym obszarem w każdej placówce, choćby w takiej sytuacji, gdy jest przygotowywana zdalnie oraz w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej podstawowych zadań można zaliczyć: sporządzanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, interpretowanie informacji, wpisywanie danych do systemu księgowego, sumowanie należności przede wszystkim dla różnych instytucji, np. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jednocześnie z nabywaniem kompetencji starać się o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najciekawszą funkcją jest posada głównej księgowej, która kontroluje obieg środków finansowych w firmie. Ponadto zajmuje się kwestiami administracyjnymi, zarządza pracownikami oraz zabiega o rozwój własnego resortu.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę ponadto utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc prowadzić własne biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Interesantów. W tym przypadku jednak nieunikniona jest licencja Ministra Finansów – trzeba udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po zrealizowaniu odpowiednich studiów). Żeby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Powinniśmy obowiązkowo rozumieć wybrane kodeksy, łącznie z tymi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa powinna mieć w takiej sytuacji obszerną wiedzę, ponieważ to ona odpowiada za obrót kapitału firmy. W przytoczonym przypadku nieuniknione jest zakończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (profile na niektórych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie stopnia magistra, ale o odpowiednią wiedzę. A takiej w zasadzie nie da się uzyskać na konkurencyjnych kierunkach. Potem księgowa musi zyskać certyfikat księgowego, jeżeli zamierza, przykładowo zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą ubiegać się osoby mające doświadczenie w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana mieć jednocześnie umiejętności „wrodzone”, m. in. drobiazgowość i rzetelność w pełnieniu wszelkich funkcji. Malutki defekt w rozliczeniach niekiedy może mieć tragiczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (w jakich spotykamy się z ogromnym obiegiem środków finansowych), lecz także mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z zakresu prowadzenia księgi wpływów oraz odpływów (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania rozliczeń z US, a także wykonywania podsumowań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby pamiętać, że obowiązkiem osoby działającej w księgowości jest zgłębianie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest w takim razie koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego zawodu, natomiast długie praktyki tym, czym można zyskać wielu Klientów.

W ostatnim czasie bardzo rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” bądź usługi „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Klienci absolutnie nie muszą wychodzić z mieszkania czy firmy, aby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz odbiera wszystkie papiery na potrzeby rozliczeń. Niekiedy może też zostać w firmie, dla której pracuje oraz tam błyskawicznie zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest wspaniałym wyjściem głównie dla księgowych, które od paru lat realizują się w takiej specjalności i w sumie nie chcą aktualnie zatrudniać się u kogoś. Utworzenie biura księgowego wiąże się jednakże z kilkoma postulatami, przykładowo znacznymi wkładami środków finansowych. Koszt otwarcia własnego biura rachunkowego jest uzależniony zwłaszcza od lokalizacji, w której miałoby być ono położone. W centrum metropolii wypożyczenie lokum będzie dużo droższe aniżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część papierów można bez problemu załatwić drogą internetową. Stąd mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście znakomitym rozwiązaniem, szczególnie, jeżeli świeżo zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Do założenia biura księgowego pożądane są: zarejestrowanie odrębnej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można rzucać Odbiorcom przypadkowym cen, przykładowo takich, które zaobserwujemy w cennikach innych firm. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i poziomem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zwykle przeprowadza się podział na ilość papierów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w link tutaj – www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.