Optymalizacja stron

E-sklep przygotowany przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

Optymalizacja stron

WordPress oferuje sporo opcji pod względem tworzenia stron internetowych, ich projektowania i prowadzenia. Dzięki opcjom WordPressa powstają strony, jakie można bez problemu rozwijać również z uwagi na pozycjonowanie. By optymalizacja witryny WWW na WordPressie miała sens, warto sięgnąć po wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem niezwykle przydatnym do optymalizacji stron internetowych jest przygotowany przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze określa czas, którego wymaga przeglądarka, aby załadować stronę . Na bazie danych Google wskazuje ocenę w skali 0-100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie podnosi pozycji, tak niska ocena punktowa może wpłynąć na jej zaniżenie. To co ważne w tym narzędziu, to kompletna analiza analiza danych, jakie oddziałują na ten lub inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, jakie elementy wymagają naprawy. Między innymi należy zmniejszać rozmiary grafik, usuwać elementy blokujące renderowanie, usuwać niestosowane już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Szczególnie rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, dostępne w przeglądarce. Działa w sposób zbliżony do Page Speed Insight, jednak jest trochę bardziej rozszerzone, z uwagi na podział na 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest wydajność witryny. Ocenia witrynę z uwagi na jej działanie. Ocenia m.in. czas wyświetlenia witryny, wykrywa niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale istotne jest dostosowanie do użytkownika. Oceniane są między innymi teksty alternatywne, zrozumiałość języka i poprawna struktura.

Następny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność witryny WWW pod względem działań użytkowników. Na przykład określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, sprawy techniczne jak odpowiednie rozmiary pokazywanych grafik lub dobre użycie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia witrynę również pod kierunkiem SEO. Sprawdza między innymi wykorzystanie meta opisów lub atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) ma za zadanie badać, czy witryna internetowa posiada funkcję aplikacji dostępnej offline i czy właściwie działa w wersji mobilnej. Tak dokładny audyt pokazuje niedoskonałości, jakie powinno się poprawić dla jak najlepszej optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse skupia się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia strony oraz metoda wyświetlania jej na telefonach. Test My Site oferuje szczegółowy raport pokazujący co trzeba naprawić. Między innymi ocenia zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także sugeruje usunięcie nieużywanych narzędzi. Test My Site pokazuje również ulepszenia, jakie pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład uruchomienie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje również usprawnienia w zakresie takich działań, jak bezproblemowa metoda logowania, rejestracji oraz płatności. Google gwarantuje obszerny zakres narzędzi zwracających uwagę na najważniejsze usprawnienia pozytywnie wpływające na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki optymalizacji stron na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron na Wordpresie można wykorzystać również zaprojektowane w tym kierunku wtyczki. Używając WordPressa otrzymuje się dostęp do bezpłatnych i płatnych wtyczek, jakie posiadają sporo funkcjonalnych dodatków, poprawiających witryny internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie dodawanie usprawnień, jakie oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów CSS oraz HTML. Za pomocą tej wtyczki eliminowane są nieużywane znaki HTML. Dzięki niej możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Poza tym wtyczka Autoptimize przekłada skrypty w stopkę, dzięki czemu pomniejsza czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, jaka sprawdza wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność SEO np. fraz kluczowych, atrybutów alt, meta danych czy parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest zmiana tych elementów, a ponadto wtyczka pokazuje odpowiednio zrealizowane elementy i te, jakie trzeba zmienić w treści, aby uzyskać jak najwyższe efekty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za sprawą tworzonych reguł podnosi wydajność witryny dzięki czemu wczytuje się ona zdecydowanie szybciej. Zarządza tworzeniem pamięci podręcznej (cache), jej czyszczeniem i na redukcję kodów np. HTML oraz CSS. Tą metodą przeglądarka zachowuje pliki statyczne w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy następnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.