Czym są mosty protetyczne

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna Toruń montaż i serwis
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Meblowanie domu -meble nowoczesne
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Usunięcie zęba wiąże się z koniecznością jego zastąpienia, żeby nie doszło do nowych zmartwień. Oboczne zęby oraz zęby naprzeciwko wymagają podparcia, inaczej one same mogą zacząć się chwiać,  a ostatecznie wypadać. Z tego względu trzeba szybko wypełnić przerwę. Pośród przeważnie używanych w stomatologii protez, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż znajdować się zęby, które zostaną oparciem dla mostu. Ten typ uzupełnienia może więc być zastosowany tylko kiedy luka wypada między zębami sąsiednimi. Dużym atutem tego wyjścia jest to, że można w ten sposób wymienić do 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, dlatego są zdecydowanie bardziej komfortowe od protez ruchomych. Chociaż duża część pacjentów boi się drobinek jedzenia przenikających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie trzeba się martwić, dlatego że odpowiednio dobrany most temu zapobiega i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto rozważyć kupno mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne i estetyczne uzupełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się prostą budową. Składa się z 2 filarów, które umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, co zastępuje brak zęba. Istnieją 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej znany montuje się na specjalnie spreparowane graniczące zęby, czasami zdarza się również tak, że zamiast zębów filarami okazują się implanty stomatologiczne. Ten rodzaj mostu jest bardzo wytrzymały i wykorzystywany w większości klinik stomatologicznych. Bywają również miejsca, w jakich koronę zastępującą brakujący ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często stosowana, dlatego że jest bardziej nietrwała i można nią zastąpić zaledwie pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne w stomatologii wykonywane są z paru odrębnych materiałów. Całkiem estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Bardzo często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – przeważnie ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Mniej wytrzymałe i mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z którego przygotowywane są plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego wskazanie jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby trwale wypełnić brak po usunięciu zęba albo zębów, jednak nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by usunąć stworzoną lukę i zahamować pogłębiające się przesuwanie się zębów sąsiednich oraz ograniczyć utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to poważna sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać starzej. Wypełnienie braku zęba w klinice dentystycznej sprawia, że odzyskujemy odpowiedni podział sił w trakcie żucia oraz odpowiednie funkcje i budowę zgryzu. Tą techniką unikamy też ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł ze względu na zalegające w przerwie pozostałości jedzenia. Podstawowym dla pacjentów wskazaniem wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, by dentysta mógł założyć most protetyczny jest właściwa ilość filarów do oparcia mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego leczenia dentystycznego jest pełna diagnoza i badania, które pomogą stomatologowi uznać, czy zastosowanie mostu protetycznego jest dobrą opcją, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy dentysta nie zauważy żadnych przeciwwskazań, będzie mógł ruszyć do pracy. Gdy podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Z tego względu dentysta musi je oszlifować, by następnie możliwe było dokładne dobranie mostu. Pomimo lęku wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, dlatego że zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a wykonujący go dentysta zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie niezbędny przy oparciu mostu na implantach. Kiedy zęby będą już gotowe, następnym krokiem wykonania mostu protetycznego jest pobranie specjalnych wycisków. Na ich bazie, dentysta protetyk będzie mógł wykonać indywidualnie dopasowany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest indywidualny most protetyczny, dentysta zakłada tymczasowy most, którego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy w końcu most będzie już gotowy, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie zakłada na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i wysoka estetyka. Za ich pomocą możemy zastąpić parę zębów na raz i przywracamy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu oraz komfort.

Mosty protetyczne Toruń

Komentarze są wyłączone.