Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał duże palce do ust, aż pękały nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba dobrze wybrać lekarza, który nie wystraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy stomatolog dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Dentyści uważają, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla malucha. Jeżeli zatem planujesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Mnóstwo gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się malucha z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach. Istotny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Młody pacjent wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle ważna jest też luźna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele w kształcie zwierzątek, kolorowanki,klocki  w poczekalni, telewizor z bajkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to tylko nieistotne szczegóły, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Kolorowo zaaranżowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dlań dziwne. Dlatego nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze formy znieczuleń dla najmłodszych

Są wśród nas osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan zębów malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla najmłodszych ale także innowacyjnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się odprężone wręcz nieco otumanione. W tym miejscu warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? To zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia igieł, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych znajdziemy także możliwość założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w ulubionym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko starannie wykształcony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty lekarz powinien też wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie trzeba się bać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Komentarze są wyłączone.