Radiologia w gabinecie dentystycznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu i biura – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG zębów u dentysty

RTG w stomatologii służy przede wszystkim szczegółowej diagnozie przypadku. Stomatolodzy wykonują prześwietlenia RTG, by mogli zdobyć potrzebne informacje na temat umiejscowienia i kondycji zębów w jamie ustnej. Zwykle pozwala to na dostrzeżenie problemów, ukrytych, podczas rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to rentgen zębów. Zwykle takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe przedstawia obraz 2-3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że szczegółowo przybliża pojedyncze zęby, a to umożliwia stomatologowi diagnozę. Z kolei zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne pokazuje komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne ukazuje położenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań radiologicznych w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa konieczne są dla wielu dziedzin stomatologii. Zwykle, fachowego użycia radiologii, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów przynosi efekty diagnostyce chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG zaliczają się także jako stały element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują wcześniejszego oznaczenia ułożenia zębów. Dzięki temu ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak dużą dziurę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, należy wypełnić.

Jeśli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, dentysta również wysyła go na podjęcie badań radiologicznych. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże narzędzie, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest koniecznym elementem diagnostyki raka.

Najczęściej dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, by stwierdzić jego efekty.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Współcześnie w wielu gabinetach stomatologicznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na dodatkową wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymaga od pacjenta przygotowań. Można normalnie zjeść śniadanie, napić się i zarzyć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem RTG zębów jest pozbycie się wszelkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Dlatego na rentgen u stomatologa trzeba przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed badaniem należy zdjąć okulary, protezy i słuchowy aparat.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy rozwoju technologii, zazwyczaj jest to już RTG cyfrowe. Mimo to dentysta, wykonujący rentgen rozmawia z pacjentem i informuje go o poszczególnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Prześwietlenia RTG budzą niepokój, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, natomiast nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie wykonywania zdjęcia rentgen zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie specjalny ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen bardzo często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, z tego względu warto pamiętać, kiedy robiło się je ostatnim razem. Zdjęć RTG powinny omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeśli to nie jest konieczne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy radiologii cyfrowej u dentysty.

Z uwagi na to, że rentgen zębów można zrobić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, warto znaleźć zalety tego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika zdjęcia miała klisza, która zazwyczaj wymagała dużo miejsca i mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można zachować w pamięci komputera. To szczególna zaleta, ponieważ pozwala ona na przesłanie obrazu zdjęcia RTG w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia pełnej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może je zobaczyć i dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest o wiele trwalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.