Instalacje nawadniania

Fryzjer – jak wybrać dobry salon
18 lutego, 2020
Nowoczesne technologie termicznych izolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Jeśli ważne jest dla nas to, by ogród pięknie się prezentował, podstawowym elementem, który utrzyma go w dobrym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród wymaga wody, jednak zwykłe metody podlewania nie dość, że zabierają dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania ogrodu, ale też mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwykłej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, ze względu na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, który pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie strumienia bez konieczności zakręcania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie ograniczają nasz wkład pracy.

Jeśli myślimy o znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, który pozwala na określanie momentu zraszania. Wadą tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w średnich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga przyszykowania w postaci planu oraz instalacji całego systemu. Przeważnie system umieszczany jest pod powierzchnią ziemi. Niezbędne jest zastosowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podłączonych do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które posłużą do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi zostać zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Wśród ogrodowych zraszaczy dostaniemy parę różnych typów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne z tego powodu, że ich bazową zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, a ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – głównie są kupowane, dlatego że ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Bardzo dobrze zdadzą egzamin w podlewaniu trawy i posiadają wiele funkcji oraz są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu maleńkiej mgiełki, z uwagi na to sprawdzą się w przypadku roślin, które nie potrzebują na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej to system oszczędny, z uwagi na zmniejszenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z przewodów z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.