Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom do wynajęcia
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność wspaniałych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także oceni, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów zakładania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.