Kancelaria notarialna – co w niej załatwimy?

Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny – trwały i piękny
19 stycznia, 2018
Hermes Wynajem autokarów przewozy autokarowe w kraju i za granice
Wynajem autobusów – Organizujemy wyjazd służbowy
24 września, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W kraju nad Wisłą pracowanie jako notariusz jest bardzo pożądane, gdyż bynajmniej nie mamy do czynienia jedynie z – jak to się zazwyczaj zwykło mówić – stroną, której mogą powierzyć sekrety obywatele, lecz przy tym kimś, kto doskonale rozeznaje się w zawiłościach prawa. Przedstawiciel notarialny winien przez cały czas mieć na oku sprawy swoich Klientów i dbać o wszystkich w każdej powierzonej mu kwestii. Podstawowe zapytanie – jakie kwestie będą wymagały pójścia do notariusza i ile trzeba będzie zapłacić? Zapraszamy na krótką analizę.

Notariusz w Polsce – historia

Zacznijmy od krótkiej notki historycznej. Według legend – notariat w naszym kraju miał narodzić się w dwunastym wieku, co mają potwierdzać nadania królewskie z okresu Bolesława Krzywoustego. Trzymając się faktów, wychodzimy od momentu, kiedy to papież Marcin IV podjął decyzję uprawniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do mianowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy rozpowszechniony polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został opracowany przez notariusza Budzisława, zatrudnionego w kancelarii arcybiskupiej. Kolejne dokumenty pojawiały się ustawicznie po 1309 r. Notariat nad Wisłą rozwijał się zwłaszcza w XIV wieku, kiedy to Polska prowadziła z Krzyżakami pertraktacje obligujące do przygotowania wiarygodnych dokumentów oraz innych zaświadczeń notarialnych. Równolegle w tamtych czasach pojawiły się statuty synodalne, normujące zakres prac notariuszy.

Na przestrzeni wieków notariat istotnie się rozwinął, a kluczową funkcję miał również gdy byliśmy pod zaborami, czyli na przestrzeni niemal 124 lat, kiedy nie było Polski na mapie – notariusz był osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Kiedy już udało nam się uwolnić z kajdan zaborów, minęło piętnaście lat nim powstało Polskie prawo o notariacie. Zaczęto je stosować w kolejnym roku, lecz II wojna światowa i czasy powojenne dostatecznie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. W czasach PRL, pracownicy notarialni byli urzędnikami państwowymi, którym stale przybywało obowiązków, jak np. redagowanie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko zmieniło się 14 lutego 1991 roku, kiedy to polski Sejm RP przyjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Niejednokrotnie modyfikowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – obejmuje notariuszy, których obecnie nad Wisłą mamy ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – do kogo się udać i co załatwimy?

Rzetelny notariusz idzie ramię w ramię ze skodyfikowanym prawem, ale po pierwsze, przekłada ponad inne sprawy najwyższe dobro swoich Klientów.

Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, którego kluczowym celem będzie zabezpieczanie interesów prawnych każdego Zleceniodawcy i m.in. z tego powodu w czasie pracy musi wykazać się szczególną sumiennością i precyzją. Pracownik notarialny to również powiernik, któremu Partnerzy wyjawiają ich tajemnice i kłopotliwe sprawy , tak więc jedną z pożądanych cech, którą winna nam zagwarantować świetna kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, ale opłaca się wybadać, czy notariusz, któremu pragniemy przekazać ważne dla Was kwestie, ma stale uzupełnianą, fachową wiedzę. Sprawdźmy przy okazji, czy kancelaria notarialna gwarantuje nam bezpieczeństwo każdej transakcji. Ważnym atutem stałby się z pewnością depozyt notarialny, w którym bez większych obaw zostawimy ważne dokumenty, pieniądze oraz papiery wartościowe.

Przejdźmy do ważnej kwestii. Jakie czynności notarialne winny być wykonywane w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna – co z mieszkaniem?

Czas na jedną z najczęściej poruszanych kwestii na forach branżowych – jakie są wymagane dokumenty oraz jak przebiegać będzie sprawa zakupu mieszkania z wykorzystaniem kancelarii notarialnej. Będzie to niezbędny etap, ponieważ przekazanie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego będzie nieważne.

Znacznie więcej ważnych papierów powinien do kancelarii notarialnej dostarczyć ten, kto pozbywa się miejsca zamieszkania. Jeśli chodzi o nabywcę, będzie to dość niedługa lista, gdzie znajdziemy pieniądze, dokument potwierdzający tożsamość, NIP oraz niekiedy poświadczenia z banku, potwierdzające wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

Jeśli chodzi o zbywcę – jest tego relatywnie dużo, toteż najzwyczajniej w świecie wypytajmy o wszystko pracownika kancelarii. Powinien nam na samym początku przedłożyć, co jest wymagane. Do najistotniejszych dokumentów należą: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz ma obowiązek sporządzić akty i dokumenty tak, by były one czytelne i łatwe do zrozumienia dla analizowanych podmiotów. Przypilnowanie, żeby wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były zgodne ze stanem faktycznym to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.