Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
7 kwietnia, 2017
dj z łodzi dj na potańcówki i prywatki profesjonalny dj
Organizowanie imprezy – dobry DJ nie jest zły
10 kwietnia, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Obowiązkiem rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do momentu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, zaś w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych przymus ów krótko mówiąc nie wygasa de facto nigdy. Tak długo jak dziecko absolutnie nie może pokrywać kosztów utrzymania samo, czyli dostarczyć sobie wszelkich nieodzownych środków do życia, to naturalnie rodzice obowiązkowo muszą spełniać owy obowiązek. Tylko w sytuacji, gdy kapitał dziecka jest spory oraz jest w stanie mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice bynajmniej nie powinni płacić na nie alimentów. Brak możliwości dziecka do niezależnego „zarabiania na życie” jest kluczowym warunkiem wyrokowania poprzez sąd alimentów.

Naturalnie na starcie sprawa rysuje się nam w taki sposób, iż jedno z rodziców wędruje do którejkolwiek spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód i o pośredniczenie w sprawie rozwodowej. Dopiero w dalszej kolejności na wybranego z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców trwa od czasu narodzin dziecka aż do czasu, gdy będzie ono mogło żyć na własną rękę. Usamodzielnienie się nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat i otrzymaniem dowodu osobistego. W praktyce żaden kodeks nie określa ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, gdyż każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie. Przykładem może być przyjście ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niepłacenia alimentów, bo był on przekonany, iż skończenie przez dziecko 18 lat jest równoważne z końcem ich pokrywania. W toku dyskusji staje się widoczne jednak, że niepełnoletnie dziecko się uczy bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie miało szansy się uniezależnić z powodu nieuleczalnej choroby, m in. fizycznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę okoliczności, jakie bynajmniej nie zwalniają rodziców z obowiązku regulowania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamęście) z równorzędną niemożliwością niezależnego zarabiania na życie. Oczywiście na początku partnerzy razem współdziałają we wszelkich życiowych kwestiach, dlatego jeśli którekolwiek z nich zarabia sporo i może partnera utrzymać, w takiej sytuacji rodzice nie są zobowiązani już finansować dziecka. Jeśli jednak stykamy się z sytuacją odwrotną – współmałżonek w ogóle nie może zabezpieczyć bytu obojgu – wówczas rodzice mają obowiązek pomóc. Czasami sprawa jest natomiast tak zawiła, że rada profesjonalnej kancelarii jest praktycznie nieodzowna.

Alimenty obowiązkowo muszą opłacać rodzice na własne niewidome dziecko, jakie wcale nie jest w stanie indywidualnie finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Posiada znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności czy całkowitą niezdolność do pracy. I wcale nie ma w tym przypadku znaczenia powód zaprezentowanego stanu rzeczy, m in. kiedy dziecko nadużywa napojów alkoholowych lub zażywa narkotyki. Generalnie, dziecko z nieuleczalną chorobą ruchową czy umysłową są zobowiązani utrzymywać rodzice. Często do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy absolutnie nie chcą takiego dziecka „sponsorować” i podejmują się wszelkich czynności – naturalnie złośliwie – by nie uiszczać alimentów i uwolnić się od „balastu”.

Pełnoletnie dziecko musi otrzymywać alimenty także wtedy, kiedy ukończyło 18 lat, nie uczy się, nie podjęło zatrudnienia i mówiąc w skrócie nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Jeśli pragnie zdobyć alimenty od matki lub ojca, musi obowiązkowo dowieść, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, np. żyje w nędzy.

Alimenty z całą pewnością zyska każde dziecko, jakie uczy się, m in. w szkole zawodowej albo na uczelni wyższej. Naprawdę, póki dziecko uczy się jeszcze, oboje rodzice muszą koniecznie pokrywać alimenty. Ustąpienie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – kiedy dziecko, mimo iż pobiera naukę – może samo się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Oboje rodzice absolutnie nie powinni spłacać alimentów wtedy, kiedy dziecko ma takie dochody, iż może opłacić całkowite koszty utrzymania, np. opłacić lokum, jedzenie, media oraz inne nieodzowne do zwyczajnego funkcjonowania rzeczy. Zarobkiem w sumie nie musi koniecznie być w tym przypadku wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz również renta po zmarłym rodzicu, stypendia osiągane na uniwersytecie czy przychody pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Często w rezultacie konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn zatrudnia jednego z adwokatów z Torunia oraz konkuruje z rodzicami, bowiem ma pracę w wymiarze 1/6 etatu oraz nie ma praktycznie środków do normalnego funkcjonowania.

Płacenie alimentów kończy się w niektórych przypadkach przed uzyskaniem przez córkę dorosłości, jednak takie okoliczności są nader rzadkie. Młody człowiek musi ukończyć szkołę oraz zdobyć fach, dzięki któremu będzie mogło zagwarantować utrzymanie nie tylko sobie, lecz również swojej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów jest uzależniona od paru istotnych elementów: umotywowanych wymagań dziecka, alternatyw zarobkowych rodziców, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę osobne starania rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeśli zajął Cię ten artykuł, planujesz wiedzieć więcej o poradach udzielanych przez adwokatów oraz innych usługach świadczonych przez mecenasów, wejdź w odsyłacz tutaj – Kancelaria adwokacka Toruń – a z pewnością odnajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.