Poświadczenie umowy najmu mieszkania

wynajem telebimów obsługa masowych wydarzeń ekrany LED
Wynajem telebimu bardziej się opłaca
16 kwietnia, 2017
adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
19 kwietnia, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Jesteś najemcą? Sprawdź zasady najmu okazjonalnego

Wynajmowanie domu czasami może być powiązane z przeróżnymi, a częstokroć nawet bardzo trudnymi komplikacjami. W sieci aż roi się od ciekawostek na temat złych najemców oraz fałszywych wynajmujących. Zrujnowane sprzęty, powyrywane podłogi, zalane pokoje i łazienki, brak realnej możliwości wyeliminowania lokatorów wskutek ciąży domownika – to oczywiście niektóre przykłady. Do tej pory mieszkańcy czuli się tak naprawdę bezkarni, bowiem w części przypadków przyjmowali umowy na czas nieokreślony. W przypadku kiedy wynajmujący z dowolnego względu chciał pozbyć się lokatorów, w pierwszej chwili musiał oddać im wypowiedzenie z należytym wyprzedzeniem, a później mógł prosić o eksmisję. Taka sprawa mogła utrzymywać się jednakże przez kilka lat, przykładowo z powodu czasu jesienno-zimowego, podczas którego w ogóle nie można eksmitować ludzi lub z powodu „polowania” na lokum socjalne od miasta. Z innej strony to posiadacze mieszkań własnościowych systematycznie nie parafowali umów, obarczali poważnymi należnościami za remonty właśnie lokatorów czy wcale nie oddawali kaucji. Kaucja jest zawsze zwrotna i właściciel lokalu prywatnego ma z niej pobierać pieniądze oczywiście w przypadku dużych zniszczeń w mieszkaniu nie związanych z właściwym eksploatowaniem albo w takiej sytuacji, gdy najemca nie pokryje wszelkich opłat powiązanych z eksploatowaniem lokalu, np. nie zapłaci za prąd.

Skala problemu podyktowała wprowadzenie tzw. najmu okazjonalnego, jaki ma zapewniać korzystniejsze zabezpieczenie zarówno dla wynajmującego, jak i dla domownika. Jest ona aktualna tylko w przypadku zatwierdzenia jej u notariusza. Inaczej jest najzwyczajniej w świecie nieważna oraz w ogóle nie będzie można się nią posiłkować. Wynajem okazjonalny to metoda dzierżawienia domów skierowana do osób prywatnych, które od początku funkcjonowały w szarej strefie, więc wynajmowały domy bez „zbędnych” umów i dodatkowo nie prowadzą w owym zakresie działalności gospodarczej. Powinni to być ponadto osoby, które dzierżawią mieszkanie na okres nie dłuższy niżeli 10 lat.

Co jest potrzebne do najmu okazjonalnego?

W pierwszej kolejności zaświadczenie najemcy, w którym wskazuje inne lokum, do którego musi obowiązkowo przewieźć wszystkie swoje rzeczy w przypadku cofnięcia umowy albo eksmisji. W ogóle nie chodzi tutaj o „dziwactwa” właściciela mieszkania, zatem sytuację, gdy bez zawiadomienia wkracza on do lokalu oraz przekazuje, że na następny dzień wszyscy najemcy muszą koniecznie się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – nie jest to zbieżne z prawem, natomiast po drugie – wynajmującego też dotyczą określone przepisy. Wynajmujący powinien mieć poważny motyw, ażeby ogłosić, iż warunki umowy zostały zachwiane.

Pożądana jest również aprobata właściciela lokalu, do którego dzierżawca ma się wyprowadzić w trakcie spornej sytuacji (szczególnie w trakcie eksmisji). Spora liczba użytkowników posiada dom rodzinny bądź mieszkanie, które sami komuś odnajmują. Mogą w umowie podać dodatkowo adres zameldowania. Jakiekolwiek umowy, jakie w ogóle nie zawierają tychże zaświadczeń, nie będą uznawane poprzez notariuszy – nie wypełniają bowiem kluczowych kryteriów.

Jakie są odpłatności połączone z poświadczeniem umowy wynajmu w kancelarii notarialnej? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeważnie 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę. W sumie nie jest to więc stawka rujnująca, zaś notariusze przeważnie proponują swoje usługi w dobrych cenach. Odpłatność zawsze dotyczy właściciela, a więc osoby która jest właścicielem lokalu. Jeśli wynajmujący próbuje obarczyć nas ową opłatą (i na przykład kaucją w wielkości 30-krotności miesięcznego czynszu wynajmu…), to dużo lepiej wycofać się z najmu. W interesie wynajmującego jest uchronienie się przed kłopotami z lokatorem, jednak w przypadku kiedy ktokolwiek na początku posiada wspomniane życzenia, to dużo lepiej zrezygnować niżeli niebawem w ogóle nie otrzymać „zwrotnej kaucji”. Co nie mniej znaczące – zgodnie z literą prawa kaucja mówiąc w skrócie nie może być większa niż 6-krotność czynszu wynajmu. Jeżeli mamy niepewność co do właściciela mieszkania, jednakże zamierzamy znalezione lokum wydzierżawić, zdecydowanie musimy zrobić (i wydrukować) wszystkie zdjęcia pokazujące wygląd domu przed wprowadzeniem się. Wszelkie konflikty dotyczące tej kwestii będziemy mieli możliwość prosto rozwikłać porównując wygląd lokalu mieszkalnego z fotografii z bieżącym, w jakim znajduje się po wyprowadzce.

„Dzierżawca posiada prawo w umowie dopominać się stałych miesięcznych opłat” (bez opcji ich podniesienia, jeśli najemca nie wyrazi zgody) – wymienione wskazanie usłyszymy od wybranego notariusza z Torunia. Właściciel egzekwuje od mieszkańca czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest w pełni odprowadzany do wspólnoty mieszkaniowej) i przyjmuje od niego opcjonalnie opłatę za, np. sieć internetową, jeżeli umowa była zatwierdzona poprzez prywatnego właściciela domu).

Właściciel musi koniecznie wskazaną sytuację podać do urzędu skarbowego i uiścić podatek za zarobek, jaki powstaje z wypożyczanego domu. Obecnie odpłatność taka sięga 8,5%, stąd nie jest nadzwyczaj wysoka. Właściciel mieszkania ma 14 dni od przystąpienia do wynajmu na oddanie do urzędu należytego potwierdzenia. Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, to kliknij w link tutaj – Notariusz

Komentarze są wyłączone.