Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – Google Moja Firma i wiele więcej
28 lipca, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw
4 grudnia, 2017
Kupujesz dom - co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

 

Zakup domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami sprawdzamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę miejsc garażowych. Obecnie jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy dom od pośrednika. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Bardzo często znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Stare, domy posiadają swój czar i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeanalizowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób ważna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z budynkiem. W wypadku używanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Wszystko o nieruchomościach

Komentarze są wyłączone.