Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Depilacja laserowa depilacja woskiem depilacja toruń depilacja plastry z woskiem
Metody usuwania owłosienia – depilacja woskiem i depilacja laserowa
27 marca, 2017
dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
30 marca, 2017

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Do niedawna na dominującym miejscu były rozgrywki online, które nie miały na dobrą sprawę nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na długie godziny i wpadało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że relacje międzyludzkie w dużym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby mieszkające w tym samym domu (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, wysyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można rozmawiać o ogromnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej obojętności na innych.Oryginalnym projektem okazała się osobliwa zabawa escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, ale później odbyła istotne transformacje. Oparta była zupełnie na tekście wyświetlającym się na ekranie laptopa, który tyczył się opisu wnętrza a także motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż gra intrygowała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na przeciętne scenariusze lub codzienne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do rzeczywistego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba wyjaśnić trochę zagmatwanych zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Podstawowy punktem wszelkich poczynań jest opuszczenie pokoju wraz z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest banalne. Gracze jednakże mają dokładny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Na czym polega ta popularna gra?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin oraz godzinę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odkryć w nim można niewątpliwie sporo dziwnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie tajemnice i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie inna struktura rozrywki. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć wspaniałej rozrywki i fascynować do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na niniejszym etapie uczestnicy mogą od niej dowiedzieć się, jak trzeba było uciec albo odpowiedź pozostaje zagadką. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych twórców tajemnic i wyjaśniają je w oryginalny sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Podstawowym założeniem jest nieużywanie siły, aby wydostać się z pokoju.

W Toruniu można wybrać cztery rodzaje pokojów

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz usiłują znaleźć tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i zbiegną z pokoju? Drugim typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszelkie niewiadome i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do słynnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na porwaniu smerfów przez złośliwego czarownika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, zaś uczestnicy są jedyną szansą na ocalenie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które właśnie kieruje się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na specjalne okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) oraz dla pracowników firmy, aby zintegrować ich i zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także stworzyć indywidualną ofertę, czyli dopasowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.