Kupujemy termos na prezent – który najlepszy oraz jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Wybierając się na podróż powinniśmy zadbać o porządne pakowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują ciepło lub chłód herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są oceniane jako najlepsze i dlaczego? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas kryterium jest czas zachowywania ciepła lub zimna, choć tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos powinniśmy zwrócić uwagę na parę szczególnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy turystyczny termos będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, budowa i tworzywa, z których termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej szukać termosu przygotowanego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i korzystnie oddziałują na sprawne działanie termosu turystycznego.

Powinno się również pomyśleć o tym, żeby termos posiadał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy gwarancję, że termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dopasować pojemność wybranego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim najlepiej się kierować, chcąc ocenić, jaki turystyczny termos wybrać jest długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko czas utrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez długi czas tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. By termos okazał się użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie korki są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

Na rynku możemy znaleźć sporo termosów turystycznych, jednak szczególnie popularne i kupowane należą do 3 producentów, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one słabiej spisują się podczas wielogodzinnych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zachowania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem kolejnych godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną tak samo znaną i bardzo polecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.