Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 września, 2020
Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Turystyczny termos – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Wybierając się na wycieczkę trzeba zadbać o dobre pakowanie. Zwłaszcza kiedy wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas parametrem jest czas zachowywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę ważnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tu wygoda, budowa i surowce, z których termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej kupić termos stworzonego z dobrej jakości materiałów, jakie nie mają szkodliwych substancji i korzystnie wpływają na sprawne działanie termosu turystycznego.

Powinno się także zastanowić nad tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy gwarancję, że turystyczny termos nie wysunie się nam z dłoni także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność swojego termosu. Przeważnie termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki warto kupić większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym powinniśmy się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest czas utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym przypadku ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby jednak termos okazał się dobry, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie korki są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie polecane termosy turystyczne

Na rynku możemy znaleźć wiele turystycznych termosów, chociaż najbardziej popularne i renomowane pochodzą od 3 firm, od lat sprzedających zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (one mniej spisują się podczas długotrwałych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Projektowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem wytrzymałe i od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że mogą służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiadomo, umiejętność zachowania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Inną tak samo popularną i często polecaną firmą produkującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta produktów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zachowywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się myć tylko korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.