Termosy turystyczne – jaki najlepszy i jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Decydując się na podróż trzeba zatroszczyć się o porządne przyszykowanie. Szczególnie kiedy wybieramy się w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują temperaturę kawy, herbaty lub innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i z jakiego powodu? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas parametrem jest czas zachowywania ciepła lub zimna, choć tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej zananych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów, jakie mówią, czy termos nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, budowa i materiały, z jakich termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na jakości, tym lepiej szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości surowców, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i korzystnie oddziałują na właściwe działanie termosu.

Powinno się także zastanowić nad tym, aby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy przekonanie, że termos nie ucieknie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować pojemność swojego termosu. Przeważnie turystyczne termosy można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki powinno się wybrać pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko czas utrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby jednak termos był dobry, musi mieć właściwy korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie korki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku dostępnych jest bardzo sporo termosów turystycznych, jednak najbardziej znane i kupowane pochodzą od trzech firm, od lat produkujących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (one słabiej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one mocno cenione przez wielu pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Inną tak samo popularną i szczególnie zalecaną firmą tworzącą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zachowywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może negatywnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos obiadowy

Komentarze są wyłączone.