Implant zęba

Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Ważne pełnomocnictwa
28 października, 2019
Fryzjer – jak wybrać dobry salon
18 lutego, 2020

Implant zęba

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest w dzisiejszych czasach nowatorską dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i naprawie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, w szczególności z tytanu, zastępujący wyrwany lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej w miejsce brakującego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba przyczepiana jest na dobre i dopasowywana kolorem i teksturą do zachowanych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą imitować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z dostępnych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBÓW?

Jakiekolwiek braki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba pojawiają się ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Co więcej powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego później może dojść do wypadania kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty stosuje się w przypadku pojedynczych ubytków albo z uwagi na estetykę. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta szczęka, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębowe zastępują protezy, które są często niewygodne i przesuwają się podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u lekarza stomatologa, w trakcie której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Ważne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze ustala lekarz , a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej używane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długi okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do uwidocznienia srebrnoszarego koloru implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, zwane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są bardziej odporne na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – przykładowo korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i pewnym uzupełnieniem zębów. Wyglądają i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu usuwają niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma konieczności piłowania , pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikiem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Również dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko nieprzyjęcia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pojawić się również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów stomatologicznych to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztu należy również doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, śruby gojącej, łącznika protetycznego oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich typu. Im trwalsze i bardziej estetyczne tym cena jest wyższa. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 300 złotych.

W przeliczeniu koszt pełnej procedury sięga od 4 do 8 tysięcy zł.

Komentarze są wyłączone.